کارگروه
کودکان و مسائل مهم مربوط به برخورد با آنها
در این کارگروه به دنبال راه کارهای جدید حول محور کودکان و نحوه برخورد با آنها و انتقال اطلاعات هستم.از همه دعوت میشود مطالب مفید رو برای استفاده عموم درج نمایند.متشکرم
 

تغذیه شیرخواران بعد از شش ماهگی قسمت اول

صفحه اصلی کارگروهها >> کودکان و مسائل مهم مربوط به برخورد با آنها  >> تغذیه شیرخواران بعد از شش ماهگی قسمت اول
مهدی مقصودی
7 سال پیش در تاریخ: جمعه, ارديبهشت 12, 1393 10:34

تغذیه انحصاری با شیر مادر در شش ماه اول زندگی ،برای رشد و تکامل شیر خواران کافی است. در این مدت شیرخوار به ماده غذائی دیگری نیاز ندارد.

کتاب تغذیه شیرخواران از 6 تا 12 ماهگی:تغذیه انحصاری با شیر مادر در شش ماه اول زندگی ،برای رشد و تکامل شیر خواران کافی است.،و در این مدت شیرخوار به ماده غذائی دیگری نیاز ندارد.


 
1.تغذیه انحصاری با شیر مادر در شش ماه اول زندگی ،برای رشد و تکامل شیر خواران کافی است. در این مدت شیرخوار به ماده غذائی دیگری نیاز ندارد.

2.شیر مادر حاوی مقادیر کافی آب است.لذا دادن آب به شیرخوار تا قبل از شروع غذای کمکی لازم نیست، و حتی در فصول گرم سال و در مناطق گرمسیری،شیر خوار تا شش ماهگی نیاز به آب ندارد.

3.قطره D+A (ترجیحا) و یا مولتی ویتامین به میزان 25 قطره روزانه از روز چهاردهم بعد از تولد و تا دو سالگی توصیه می شود.

4.منظور از تغذیه تکمیلی، برنامه ریزی صحیح برای شروع و تداوم غذاهای کمکی از شش ماهگی است.در واقع از این زمان به بعد شیر مادر به تنهایی نیاز های شیرخوار را بر آورده نمی کند، و بایستی تغذیه تکمیلی شروع شود. اگرچه در بعضی شیر خواران،تغذیه با شیر مادر تا پس از شش ماهگی نیز کافی به نظر می رسد، ولی به منظور آموزش صحیح و مناسب تغذیه شروع تغذیه تکمیلی در همه شیرخواران، در این زمان توصیه می شود.

5.بطور معمول قطره آهن خوراکی از شش ماهگی آغاز می شود ،هر چند بعضی ازپزشکان معتقدند بایستی آهن از زمانی که وزن شیر خوار به دو برابر وزن تولد میرسد،شروع شود.بهتر است قطره آهن در عقب زبان ریخته شود و بعد از آن مقدار کمی آب جوشیده خنک شده( یا آب میوه بعذ از هشت ماهگی) داده شود . اگر شیرخوار دندان در آورده است دندان ها را بایستی با مسواک بدون خمیر دندان ویا با پارچه تمیزو یا گوش پاک کن مرطوب پاک کرد.قطره آهن تا دو سالگی توصیه می شود.6.غذای خانواده از حدود ده ماهگی شروع می شود.این فاصله چهار ماهه، از شروع تغذیه تکمیلی تا شروع غذای خانواده،فرصتی است که شیرخوار یاد می گیرد که چگونه ابتدا تغذیه را با غذاهای نرم تحمل کند و سپس که تدریجا غلظت و حجم غذا افزایش می یابد ،رفته رفته بلعیدن و جویدن هماهنگ رایاد بگیرد،تا بتواند در ده ماهگی غذای خانواده را بخورد.


ادامه دارد . . . .


 


حذف ارسالي ويرايش ارسالي