کارگروه
چاپ و تبلیغات
در این کار گروه مسائل چاپ و تبلیغات را در ایران و جهان بررسی میکنیم و در صورت نیاز میتوانیم به سوالات احتمالی شما در زمینه چاپ و تبلیغات پاسخ بدهیم
 

مختصری درباره کارتن

صفحه اصلی کارگروهها >> چاپ و تبلیغات  >> مختصری درباره کارتن
محمدر ضا مهدیزاده

محمدر ضا مهدیزاده

در کارگروه: چاپ و تبلیغات
تعداد ارسالي: 269
تائید شده توسط:
محمدر ضا مهدیزاده
8 ماه پیش در تاریخ: شنبه, بهمن 04, 1399 13:45

 کارتن از ترکیب دو ورق کاغذ چسبانده شده به یک ورق موجدار میانی یا کرکره ای بنام فلوت ساخته می شود
این سه لایه کاغذ به روشی مونتاژ می شوند که به ساختار کلی استحکام بهتری نسبت به هر لایه مجزا می دهد این سازه  از  مجموعه ای از قوس های متصل بهم تشکیل شده ، که توانایی پشتیبانی و تحمل  وزن های سنگین تر از سطح تحمل تک تک اجزا را به خوبی دارداین ساختار با توجه به صفحات راه راه استحکام و مقاومت قابل از خود نشان می دهد


انواع مختلفی از  صفحات موج دار وجود دارد ، هر کدام دارای اندازه و پروفایل فلوت خاصی هستند که ترکیبات زیادی را برای ایجاد بسته بندی با ویژگی ها ، مقاومت و عملکردهای مختلف ارائه می دهند


کارتن ها را می توان خط زد ، برش داده و به شکل و اندازه های بی نهایت متنوعی درآورد تا به بسته بندی کالاهای مورد نظر ما تبدیل شوند .


باید بگویم یک مقوا استاندارد سه لایه ( تک فلوت ) دارای سه بخش اساسی است.  • کاغذ رویه ، برای رویه کارتن از کاغذ کرافت یا آستر با کیفیت بالا ، که قابلیت چاپ پذیری داشته باشد استفاده می شود.

  • کاغذ موجدار میانی ، برای لایه میانی از کاغذ فلوتینگ که هنگام گرم شدن با گذر از میان نورد های شکل دهنده حالت راه راه پیدا می کند و دارای ساختاری ترد بوده وهنگام سرد شدن ، این فرم را حفظ می کند ، استفاده میشود .

  • کاغذ زیره از لحاظ زیبایی ، از اهمیت زیادی برخوردار نیست ، زیرا در سطح داخلی قرار گرفته و بطور معمول قابل مشاهده نیست. کاغذ این لایه  متناسب با هزینه و مقاومت لازم از میان کاغذ آستر ، کاغذ تست لانیر، کاغذ فلوت ویا  کرافت  انتخاب میشود .


در کارخانه های تولید مقوا انواع محصولات تولید میشود ، ورق مقوا سینگل ( شامل زیره و فلوت ) که برای بسته بندی های کالاها مثل ظروف اشپزخانه از انها استفاده میشود ورق سینگل تولید شده  در واحدهای چاپی کوچکتر طبق سفارش مشتریان با انواع مقواهای چاپ شده بعنوان رویه لمینت میشوند وبسته بندی های زیبایی را میسازند و یا ورق  کارتن های سه لایه ، پنچ لایه  وهفت لایه که برای بسته بندی کالاهی سنگین و یا حساس مورد استفاده قرار میگیرند .


انواع مقوا های با توجه به تعداد لایه های آنها و همچنین ساختار امواج ، متفاوت هستند. جعبه هایی که از مقوا راه راه تشکیل می شوند ، وسایل بسته بندی هستند که بیشترین گستردگی را دارند و بسته بندی هایی هستند که برای فروش محصولی که داخل آن قرار دارد ، نگهداری ، حمل و کمک می کند.


فلوت کردن


فلوت کردن امری است که  با افزودن مواد شیمیایی مختلف به ضایعات کاغذ شروع میشود کاغذ 100٪ بازیافتی بعد از خمیر شدن برای افزایش مقاومت مواد شیمیایی به انها اضافه میکنند کاغذ به دست امده از خمیرمذکور که تحت فشار و حرارت ، راه راه یا کرکره ای میشوند ، به عنوان کاغذ داخلی ورق کارتن استفاده می شونداین کاغذ ها قابلیت چاپ پذیری ندارد . آزمون های استاندارد کاغذ  SCT و CMT مبنای طبقه بندی کیفیت فلوت قرار می گیرند.


آزمایش کننده


این یک کاغذها دولایه هستند که از طریق پوشاندن کاغذ فلوت بازیافتی با خمیر الیاف اولیه (حاصل از ضایعات  ) یا با خمیر الیاف ثانویه (هر نوع کاغذ باطله) بدست می آید برای رنگ کاغذ سعی می شود با افزودن رنگدانه هایی به خمیر کاغذ ، شبیه کاغذ کرافت باشد با عدم نیاز مشتری برای چاپ روی سطح داخلی از این کاغذ استفاده می شود کاغذ تست باید در برابر جذب آب مقاوم باشند و همچنین باید از مقاومت بالایی در برابر ترکیدگی برخوردار بوده و سطح صافی داشته باشند.


تستر سفید


کاغذ تست کاغذیی دولایه است  ، که از پوشاندن کاغذ بازیافتی با خمیر کاغذ سفید به دست می آید.مناسب بودن آن برای چاپ ، کیفیت آن از نظر دید و زیبایی از دلایل انتخاب است.


کرافت لاینر


این یک نوع کاغذ است که از سلولز چوب بدست می آید چوب درختانی که بیشترین طول الیاف را دارند ، برای تولید این نوع کاغذ انتخاب می شوند این کاغذها مقاومت بسیار خوبی در برابرپارگی دارند ولی در برابر آب بسیار حساس و ضعیف میباشند  . کاغذ لاینر به طور کلی قابلیت چاپ پذیری نداشته  و در صورت درخواست مشتری در لایه  داخلی استفاده می شود.


 


 


 


حذف ارسالي ويرايش ارسالي