کارگروه
کودکان و مسائل مهم مربوط به برخورد با آنها
در این کارگروه به دنبال راه کارهای جدید حول محور کودکان و نحوه برخورد با آنها و انتقال اطلاعات هستم.از همه دعوت میشود مطالب مفید رو برای استفاده عموم درج نمایند.متشکرم
 

شیوه برخورد با خفگی کودکان

مهدی مقصودی
10 سال پیش در تاریخ: شنبه, تير 25, 1390 13:26تشخیص بیماری ها و جلوگیری از بروز آنها مستلزم داشتن اطلاعات کافی از روند طبیعی رشد GROWTH وتکامل DEVELOPMENT می باشد گرچه این مراحل از هم قابل تفکیک نیستند ولی تخم گشنیده شده زندگی آمبریونی وفتال را گذرانده و سپس دوره های شیر خواری- کودکی وادولسانس را طی می نماید رشدو تکامل دستگاههای مختلف به طور مستقل انجام نمی گیرد بلکه نتیجه تاثیر متقابل عوامل ژنیتیک و محیطی و تغذیه ای اقتصادی-اجتماعی ،هیجانی و تروما شیمیایی-عفونی-ایمونولوژیک و تربیتی دارد.

اصطلاح رشد به آثاری گفته میشود که باید با تعیین اندازه عضو مشخص می گرددو تکامل تغییرات عمل بدن است ولی چون این دو را نمی توان از هم تفکیک نمود اصطلاح رشد و تکامل را بکار می برند و عبارت است از مجموعه عوامل ژنیتیک محیطی-تغذیه ای-تروماتیک-تربیتی است که از موقع لقاح تا هنگام بلوغ در کودک تغییرات ایجاد می کند.

رشد و نمو فیزیکی:

اصطلاح طبیعی که در مورد رشد و نمو مورد استفاده قرار می گیرد صحیح نبوده و بهتر است اصطلاح میانگین AVERAGE بکار رود.

تفاوت زیادی بین اصطلاح میانگین و طبیعی وجود دارد.

میانگین عبارت است از مجموع کل اعداد تقسیم بر تعداد آنها می باشد.مثلا میانگین قد 7 کودک (72-70-63-61-63-62-57) عبارت است از 64=7/448اگر داده ها را به ترتیب قرار دهیمـ72-70-63-63-62-61-57) عدد 63 را Median میانه گویند و داده ای که بیشترین فراوانی را داشته باشد Mode گویند.

میانگین از میانه هم ارزش بیشتری دارد.

رشد قبل از تولد:

زندگی داخل رحمی به دو دوره آمبریونیک و فتال تقسیم می شود که 8 هفته اول حاملگی را گویند و بعضی ها ترجیح می دهند که 12 هفته اول را امبریونیک گویند و زمان بین 12-40 هفته حاملگی را فتال می گویند.

هفته اول زندگی ژرمینال که تقسیم سلول و در هفته دوم اکتودرم و آندودرم و در هفته سوم مزودرم اضافه میشود.

در هفته هشتم وزن جنین 1 گرم و در حدود 5/2 سانتی متر طول دارد در هفته 12 وزن جنین حدود 14 گرم وقد حدود 5/7 یانتی متر است و اواخر تریمستر اول جنس جنین مشخص می گردد،در اواخر تریمستر دوم (28 هفته)وزن جنین حدود 1000 گرم و قد 35 سانتی متر است(14 اینچ)، در هنگام تریمستر سوم اندازه جنین باز هم افزایش می یابد و در جنین غضلات و نسوج تحت جلدی اولیه ایجاد می شود،سیستم گردش خون در بین هفته 8-12 کامی می شود،حرکات تنفسی در هفته 18 انجام اما تکامل ساختمانهای آلوئولر معمولا کافی نیست تا هفته 24-26 جنین تکامل می یابد.

ماده سورفا کتان ریوی در هفته 20 در حال تکامل یافتن می باشد و شاید تا تریمستر سوم کامل نباشد در اواخر حاملگی زمانی که مایع آمنیوتیک شامل سلول های زیادی است ممکن است مکونیوم به آلوئل آسپیره شود و باعث اشکالات تنفسی متعاقب زایمان گردد.

خموگلوبین جنین اکثریت هموگلوبین F می باشد که حامل اکسیژن بیشتری است هموگلوبین A در اواخر دوره جنینی حدود %30 می رسد در هفته 12 حاملگیBILE تشکیل و بزودی آنزیم های هاضمه ایجاد میشود حرکات بلع در هفته 14 ظاهر می شوند در هفته 26-28 (ساکینگ) مکیدن جنین شروع می شود.جفت یک راه عمده تعویض متابولیک بین مادر و جنین می باشد در اواخر حاملگی IgG و کلسیم و آهن از جفت عبور کرده و لذا در نوزادان پرماجور بیشتر احتیاج به کلسیم-آهن دارندو استعداد به عفونت نیز زیادتر می باشد.

رفلکس گراسپینکGRASP REFLEX در هفته 17 ظاهر و در هفته 27 تکمیل می شوند مرگ و میر دوران آمبریونیک از تمام زمان های دیگر بیشتر است ومربوط به اختلالات ژنیتیک

-کروموزومی-سن مادر-عفونت های مادری ویا تجویز دارو به مادر در دوران تریمستر اول می باشد مرگ و میر در دوران فتال مربوط به فاکتور های داخل رحمی می باشد که شامل اکسیژناسیون ثانوی به اختلالات جفت-بند ناف-عفونت های باکتریال-و ویرال پروتوزوئری – اشعه-تروما عوامی شیمیایی اختلالات ایمونولژیک و تغذیه ای می باشد سوء تغذیه حتی روی نورون های مغزی نیز تاثیرگذار می باشد.

وزن متوسط نوزادان در موقع تولد حدود 3/400 (7/5 پوند) می باشد که پسر ها مختصری بیشتر از دختران وزن دارند و در حدود 95% نوزادان فول ترم وزن بین 2/500-4/600 کیلوگرم دارند(10-5/5 پوند) و قد متوسط 50 سانتی متر (20 اینچ) و در حدود 95% نوزادان قد بین 45-55 سانتی متر (22-18 اینچ) متوسط دور سر در حدود 35 سانتی متر(14 اینچ) یعنی
بین 37/1-32/6 سانتی متر می باشد شکم نسبتا برجسته و انتهاها نسبتا کوتاه و نقطه وسط قد نوزاد نزدیک ناف می باشد در حالیکه در بالغین در سمفیزپوبیس می باشد.

همانطور که ذکر شد فقر و سوء تغذیه با کم وزنی و زایمان بیش از موقع ارتباط دارد.سوء تغدیه در سه ماهه سوم اغلب منجر به کم وزنی می شود افزایش وزن مادر در دوران حاملگی به وزن جنین بستگی دارد وزن متوسط شیرخواران در یک کشور معیار خوبی برای وضعیت تغذیه ای آن مملکت است در کشور های شرقی که وضع تغذیه ای خوبی ندارند وزن متوسط تولد ممکن است 3 کیلوگرم (6/5 پوند) و یا کمتر باشند.

مسمومیت حاملگی در مادر و نارسائی جفتی به طور شایعی با کم وزنی همراه هستند استعمال بیش از حد دخانیات به وسیله مادر نیز باعث کم وزنی نوزادن در موقع تولد می شود .

حاملگی متعدد: در دوقلو ها وزن متوسط 2/400 کیلو و در 3 قلوها 1/800 کیلو و در چهار قلو ها 1/400 ذکر می شود. این عکس کوچک شده است برای مشاهده ی سایز اصلی کلیک کنید


دیابت به طور شایعی با افزایش وزن نوزاد موقع تولد مواجه است.

نوزادان در 24-48 ساعت بعد از تولد حدود 5-105 وزن خود را از دست می دهند که مربوط به از دست دادن اب می باشد و در نوزادان فول ترم حدود روز های 14-10 وزن تولد را دارا خواهند بود.

تعداد تنفس:نوزاد مابین 50-35 در دقیقه است.

تعداد نبض نوزاد مابین 120-160 در دقیقه است.

رفلکس Rooting – ساکینگ Sucking و گاگینگgagikg بلع SWALLOWING فعال است در آخر هفته اول فاصله تغذیه حدود 2 تا 5 ساعت می باشد اولین مدفوع که مکونیوم نامیده میشود در ظرف 24 ساع ت بعد از تولد انجام می شود تعداد دفعات اجابت مزاج نوزاد بستگی به شیر خورئن او دارد ولی متوسط 3-5 مرتبه در دوز می باشد و درشی مادر خواران تا حدود 7-6 مرتبه ممکن است باشد.

در موقع تولد 55 کیلو کالری پر کیلوگرم در روز احتیاج می باشد و در آخر هفته تولد 110 کیلوکالری به ازاء هر کیلوگرم وزن در 24 ساعت و در انتهای هفته اول حدود 120-150 سی سی پر کیلو مایع باید در نظر گرفته شود.

در هفته اول تولد پروتئینوی شایع استBUN بطور گذران ممکن است افزایش یابد هموگلوبین نوزاد مابین 17-19 گرم در سی لیتر و افزایش رتیکولوسیت خفیف و نرویوبلاست در روزهای اول تولد گزارش می شود.

تعداد گلبول های سفید نوزاد 10000 در موفع تولد که در ظرف مدت 24 ساعت افزایش می یابد و به 25-35 هزار می رسد با ارجحیت نوتروفیل بعد از هفته اول WBC کاهش می یابد و به 14 هزار با ارجحیت لنفوسیت می رسد.

عبور هورمون های مادری از جفت ایجاد تغییرات موقتی در سینه ها و دستگاه تناسلی نوزاد می نماید هیپرگلیسمی مادر ممکن است باعث هیپرانولینسیم نوزاد و در نتیجه هیپوگلیسمی شود قند وکلسیم در نوزاد ممکن است به طور نرمال کاهش یابد و باعث تشنج شود.

گاماگلوبولین نوزاد مختصری بالاتر از مادر که بر ضد بسیاری بیماری های باکتریال و ویرال عمل می نماید ولی IGM معمولا عبور نمی کند که در مواقع عفونت ها به خصوص گرم نگاتیو وجود دارد گاماگلوبولین نوزاد در ظرف سه ماه کاهش می یابد.

سال های قبل مدرسه:

در سال های قبل از مدرسه سالیانه 2 کیلوگرم به وزن و 6-8 سانتی متر به قد اضافه می شود و در 2/5 سالگی 20 دندان شیری بیرون آمده و در 3 سالگی بالا رفتن از پله و در 4 سالگی پائین رفتن از پله می تواند پاها را به طور متناوب بگذازد.

در 3 سالگی روی یک پا مدت کمی می ایستد و در 5 سالگی می تواند لی لی کند.

در 3 سالگی خط متقاطع و در 4 سالگی شکلی بدون دیدن قبلی ممکن است رسم کند و در 4-5 سالگی مثلث بکشد و در 6 سالگی لوزی رسم نماید.

در سه سالگی کودک می تواند سن و جنس خود را بگوید.

در 4/5-6 سالگی رل والدین را بازی میکند.

سال های مدرسه:

در سال های اول مدرسه رشد ونمو یکنواخت می باشد و در دختران در 10 سالگی و در پسران ناگهان رشد سریع پیدا می کنند.

در سال های مدرسه حدودا 3-5/3 کیلو گرم به وزن و 6 سانتی متر به قد اضافه می شود و دور سر خیلی کند رشد می نماید و از 51 سانتی متر به 53و54 در 12 سالگی می رسد و

در این سن مغز آخرین مراحل رشد خود را می نماید.در سال های مدرسه سینوس پیشانی ظاهر می شود اولین دندان آسیای دائمی در سال هفتم رویش می کند و سالی 4 دندان رویش می کند دومین آسیای دائمی در 14 سالگی و سومین دندان آسیای دائمی از 20 سالگی به بعد ظاهر می شود.رشد قوی در پسرها در 18 سالگی و در دخترها در 17 سالگی متوقف می شود و سن متوسط قاعدگی 13 سالگی است .هر شیرخوار به طور مرتب باید معاینه شود و روند رشد وتکامل را کنترل نماید.


حذف ارسالي ويرايش ارسالي