کارگروه
معماری و شهرسازی
با سلام و احترام کتاب "شهرسازی سازگار با محیط زیست" ترجمه کتاب EcoUrbanism" " تالیف میگوئل روانو است که با همکارانم ترجمه کرده ام و در نمایشگاه کتاب شیراز( آبان 89 ) توسط انتشارات نوید رونمایی شد. کتاب فوق 60 پروژه شهرسازی سازگار با محیط زیست (60جامعه انسانی پویا) را در کشورهای مختلف جهان به صورت مطالعه موردی برای استفاده محققین ودانشجویان معماری و شهرسازی شرح میدهد. عناوین کتاب در هفت بخش تنظیم گردیده است: 1- بخش حمل و نقل روشهایی برای حمل و نقل صحیح دراین کتاب تا حدودی با ارائه نمونه ...
 

لوله گازی سپاهان

علی راد

علی راد

در کارگروه: معماری و شهرسازی
تعداد ارسالي: 3
9 ماه پیش در تاریخ: جمعه, شهريور 10, 1396 18:55

لوله گازی سپاهان


لوله گازی سپاهان برای مصارف گازرسانی باعث کاهش هزینه و زمان اجرای پروژه های گازرسانی در سطح کشور شده است.


آغاز استفاده از لوله‌های پلاستیکی تحت فشار، از اوایل سال 1950 میلادی بوده است. از جمله کاربری‌های این لوله‌ها، انتقال آب، مواد شیمیایی، سیالات خنک کننده و گرم کننده، گازها، هوای فشرده و سیستم‌های آتش نشانی، چه در روی زمین و چه در زیر زمین است.یکی از اولین موارد کاربرد پلی اتیلن (با دانسیته متوسط) در زمینه انتقال گاز بوده است که از سال 1960 میلادی مورد استفاده قرار گرفته است. در حال حاضر بیش از 90% خطوط انتقال گاز ایالات متحده و کانادا از مواد پلاستیکی است که 99% آن نیز از جنس پلی اتیلن است. لوله های پلی اتیلن در شبکه های انتقال گاز نه تنها در آمریکای شمالی، بلکه در سرتاسر جهان استفاده می‌شوند.


مزایای استفاده لوله گازی سپاهان :


1- قابلیت اتصال آسان
لوله پلی اتیلن قادر به اتصال جوشی است, به طوری که اتصالات به وجود آمده نه تنها به استحکام خود لوله هستند، بلکه در برخی موارد از خود لوله نیز مستحکم­تر می­باشند. از آنجاییکه عمده نقطه ضعف خطوط تحت فشار محل اتصالات است، می‌توان نتیجه گرفت که اتصالات پلی اتیلن در مقایسه با سایر مواد از استحکام مناسب‌تری برخوردارند.


2-قابلیت انعطاف
لوله پلی اتیلن تا حدود 25 برابر قطر لوله قابل خم شدن است. این مسأله باعث می‌شود در بسیاری از موارد برای تغییر زاویه خط لوله نیازی به استفاده از اتصالات نباشد.از سوی دیگر انعطاف پذیری پلی اتیلن استفاده از آن را در مناطق زلزله خیز توجیه پذیرتر می‌کند.


3-مزایای نصب
روش‌های نصب بی نظیری که به خاطر انعطاف پذیری و اتصالات بدون نشتی لوله های پلی اتیلنی قابل استفاده‌اند، استفاده از این لوله‌ها را در مقایسه با لوله‌های فولادی از نظر اقتصادی و فنی توجیه پذیر می‌کند و باعث می‌شوند مقدار زیادی در هزینه و زمان صرفه جویی شود.


حذف ارسالي ويرايش ارسالي