کارگروه
مرجع دانش
عرفان - فلسفه - مطالب علمی - کامپیوتر - نرم افزار - سخت افزار -رفع شبهات دینی - برنامه نویسی وب - امنیت شبکه - اوراکل - سیاست
 

یک چیز جالب (لطفا کلیک کنید)

صفحه اصلی کارگروهها >> مرجع دانش  >> یک چیز جالب (لطفا کلیک کنید)
مهدى زرگر

مهدى زرگر

در کارگروه: مرجع دانش
تعداد ارسالي: 28
8 سال پیش در تاریخ: دوشنبه, دي 26, 1390 15:54

نوشته نامرئی

نگاه اجمالی
آیا می‌خواهید روی یک کاغذ سفید با مرکب نامرئی مطلبی بنویسید، که هیچکس نتواند آن را بخواند. مگر اینکه از راز آن باخبر باشد و بتواند آن را قابل دیدن کند؟ این کار خیلی ساده است، مخصوصا که بی‌شک مواد اولیه آن را شما در خانه دارید.

نوشتن نامه نامرئی
یک صفحه کاغذ سفید ، یک قلم مشق معمولی ، مقداری سرکه یا آبلیمو فراهم کنید و به دقت مطلب دلخواه را روی کاغذ بنویسید. کاغذ را با آبلیمو یا سرکه تر کنید. ابتدا نوشته مورد نظر تا حدی خوانده می‌شود. ولی بتدریج که خشک می‌شود، محو می‌گردد و هر کس که به کاغذ مزبور نگاه کند، آن را سفید و مصرف نشده می‌پندارد. ولی این نوشته اگر به هیچ وسیله‌ای قابل خواندن نباشد، چیزی بی‌ارزش خواهد بود.

پس به چگونگی قابل روئیت کردن آن توجه کنید. کافی است که این کاغذ را روی شعله بگیرید، تا نوشته پدیدار گردد. در این مورد بهترین وسیله استفاده از یک شمع است. شمع را روشن کنید و کاغذ را به فاصله مناسب روی آن بگیرید و به هر طرف حرکت کنید تا گرم شود، بی‌آنکه شعله‌ور گردد. ملاحظه خواهید کرد که به تدریج نوشته مزبور قابل خواندن می‌شود.

علت ظاهر شدن کلمات بعد از حرارت دادن
آن قسمت از کاغذ که به سرکه یا آبلیمو آغشته شده است، در اثر حرارت بیشتر از جاهایی دیگر کربنیزه می‌شود و نوشته‌ها به رنگ قهوه‌ای مایل به سیاه در می‌آیند. در حالی که سایر قسمتهای کاغذ سفیدی خود را حفظ می‌کند. همین!

بنابراین وقتی از یک دوست نامه سفیدی به دست شما برسد، تعجب نکنید و آن را دور نیندازید، زیرا ممکن است یک پیام با مرکب نامرئی در آن نوشته شده باشد، پس آن را گرم کنید تا برای شما قابل روئیت باشد.


حذف ارسالي ويرايش ارسالي