نرم افزار The Dude میکروتیک

صفحه اصلی کارگروهها >> میکروتیک  >> نرم افزار The Dude میکروتیک
احسان پوررضایی

احسان پوررضایی

در کارگروه: میکروتیک
تعداد ارسالي: 50
9 سال پیش در تاریخ: پنجشنبه, مهر 14, 1390 9:21

یک نرم افزار رایگان از طرف شرکت میکروتیک میباشد که باری مانیتورینگ شبکه تحت میکروتیک هست .


لیست لوازم با کلیک بر روی Devices در سمت چپ از فهرست قابل دسترسی است. این بخش همه لوازمی که Server  در باره آنها اطلاعاتی دارد را لیست خواهد کرد .


List


اگر لیست را مشاهده کنید در واقع همه لوازم بر اساس نام ؛ نشانی ، Mac Address ؛ نوع وسیله یا نقشه ای که دارند نمایش داده می شوند .  علاوه بر موارد فوق سرویس هایی که در حالت توقف هستند  را به همراه توضیحاتی کوتاه مشاهده میکنید. در بخش List  شما قادر به اضافه نمودن Device  جدید ؛  حذف Device  های فعلی یا حتی تغییرات آنها به صورت Copy & Paste هستید و نیز می توانید سرکشی سیستم به آنها را فعال یا غیر فعال نمایید . همچنین این بخش قابلیت جستجو در میان Device ها را دارد .
بخشی نیز برای Filter نمودن نمایش دستگاهها بر حسب وضعیت ٰ نقشه و نوع تجهیزات در اختیار شماست که چنانچه تعداد لوازم شما بسیار زید باشد این بخش کمک مفیدی خواهد بود .


  


Tree


این بخش در حقیقت مشابه برگ List  می باشد اما لوازم را بر اساس ساختار سلسله مراتبی آنها دسته بندی می کند .


 


 
RouterOS


در برگ Router OS لوازمی که به عنوان Router OS  در بخش Device setting  مشخص شده اند نمایش داده می شود . بخش Router OS شامل بخش های زیر می باشد


Device


 بخش Device  نمایشگر  لیست Router OS هاست  . این جدول شامل اطلاعات بیشتر ؛ احراز هویت ؛ نسخه ؛ ساختار ؛ نوع سخت افزار سیستم و وضعیت ارتقا آنهاست . این بخش برای ارتقا ( ساده تر ) بهینه شده است .


ارتقا Router OS


1- بسته Router OS را بر روی Dude Server  بارگذاری کنید . بارگذاری از طریق بخش File  قابل انجام است . نوع ، نسخه بسته مذکور را نیز مشخص کنید . Dude  میتواند آنها را جداگانه تشخیص دهد .


2-  Mikrotik یی را که میخواهید تا ارتقا شود  انتخاب کرده و بر روی دکمه Upgrade کلیک کنید و یا بر روی Mikrotik      راست کلیک نموده و گزینه Upgrade را بر گزینید.


3-  Dude  تنها بسته هایی را نشان می دهد که نوع و نسخه سازگاری با وسیله انتخاب شده دارند . نسخه ای را که برای ارتقا به آن ترجیح دارید انتخاب کنید تا فرآیند ارتقا انجام شود .


چنانچه از یک نسخه چندین مورد در میان لیست لوازم شما به چشم میخورد و Dude   ممکن است چنین تصور کند  که در حال ارتقا هستید ! بنابراین می توانید از Force Upgrade  استفاده کنید . 


Group


Dude  امکان ساخت گروههایی از Router OS را به شما می دهد تا فرآیند ارتقا ساده تر انجام شود .  حین فرآیند ارتقا  ممکن است به دلیل  Reboot یک وسیله و روشن ماندن بقیه که در حال دریافت بسته Upgrade  هستند ممکن است وقفه هایی ایجاد شود ، بنابراین توصیه میکنیم که mikroitk  ها بر اساس نحوه دسترسی یا محل فیزیکی گروه بندی شوند .


برای توضیح فرآیند فوق 20 عدد Router OS را در نظر بگیرید که باید فرآیند Upgrade   آنها در زمان یکسانی انجام شود . نزدیکترین Router   از این مجموعه به دلیل وقفه ناشی از 19 بازگذاری فایل بسته Upgrade  مربوط به سایر Router  ها Reebot نخواهد شد .


برای ایجاد Router OS Device Group  بر روی نماد ADD کلیک کرده و از لیست معرفی شده Router  OS هایی را که مایل هستید اضافه کنید .
توجه : اگر  هیچ Router یی فهرست نشد ؛ مطمئن شوید که Router OS ها به عنوان Router OS در بخش Device Setting Dialog  انتخاب شده اند .


امکان Upgrade  همه لوازم موجود در یک گروه هم از طریق راست کلیک بر روی نام آنها و یا انتخاب گروه مشخص و سپس انتخاب گزینه Upgrade  وجود دارد .


 توجه داشته باشید که Dude  به صورت خودکار بسته های مورد نیاز برای فرآیند ارتقا را انتخاب خواهد نمود . در مورد نسخه های زیادی از Mikrotik  بسته هایی که برای فرآیند ارتقا  لازم است در لیست فایل های Dude  قرار دارند . حذف ارسالي ويرايش ارسالي