فواید اختصاصی شنا

محمد مهدی زارع
9 سال پیش در تاریخ: جمعه, ارديبهشت 23, 1390 16:24

فواید اختصاصی شنا


 1-     شنا ، یک روش تمرینی مؤثر برای سیستمهای انتقال اکسیژن به ویژه در افراد بزرگسال است . 2-     حرکات شنا برای افرادی که مبتلا به ناراحتیهای عضلانی اسکلتی هستند بسیار مفید است زیرا این افراد تحت تأثیر حرکات در آب قرار گرفته و شنا برای آنها آثار درمانی قابل ملاحظه ای دارد .


 3-     آزادی انجام حرکات در آب بیشتر و آسیبهای ناشی از آن به مراتب از انجام فعالیت روی سطوح سفت و سخت کمتر است.


4-     در آب نیروی جاذبه محیطی و تأثیر وزن بدن بر ساختمان مفاصل به گونه ای ویژه کاهش می یابد .


 5-     حرکت شنا آثار مثبتی بر انعطاف پذیری در مفاصل دارد و هر چقدر انعطاف پذیری در مفاصل کاهش یابد ، به همان اندازه استفاده از مفاصل دشوار می شود .


 6-     در شنا ، قدرت عضلانی از طریق برنامه هایی برای بهبود اجرای شنای سرعتی طراحی می شود توسعه می یابد .


 7-     شنا باعث کم شدن املاح معدنی استخوان وکاهش استخوانی می شود .   نکاتی که یادگیرنده در شنا باید بدان توجه کند :


 -         در محیطهای مطمئن شنا کنید و از شنا کردن در مکان هایی که برای شما ناشناخته است بپرهیزید .


 -         همیشه در محلهایی که ناجیان غریق حضور دارند شنا کنید و در صورت نیاز از آنان کمک بخواهید .


 -         از تنها و به دور از چشم دیگران شنا کردن خودداری نمایید . اغلب کسانی که در استخرها غرق شده اند ، زمانی وارد شده بودند که استخر تعطیل بوده است و ناجیان غریق نیز حضور نداشته اند . -         اگر چه محیطهای شنا می تواند مفید ولذت بخش باشد ولی انجام شوخیهای خطرناک امکان صدمه دیدن شناگران را افزایش می دهد .


 -         قبل از ورود به استخر شنا دوش بگیرید و قسمتهایی از بدن را که امکان آلودگی بیشتری دارند با آب گرم و صابون بشویید ، و سپس بدن را کاملا" خشک کنید ولباس بپوشید .       
شِنا، مهارت یا ورزش شناور ماندن و حرکت، درون آب است. آموختن شنا، علاوه بر تقویت جسم، در مواقع اضطراری و افتادن ناگهانی درون آب ،زندگی انسان را نجات خواهد داد .بسیاری از حیوانات، هنگام تولد و به طور غریزی، قادر به شنا کردن هستند ؛اما انسان باید شنا کردن را یاد بگیرد. یادگیرندگان شنا، تمرین های خود را اغلب در استخرهای کم عمق و کناره دریاها شروع می کنند. آنها ابتدا شناور ماندن روی آب و سپس حرکت های پا را می آموزند و در پایان حرکت های دست را نیز یاد خواهند گرفت. شناگران تازه کار باید چگونگی حرکت های هماهنگ دست با نفس کشیدن را تمرین کنند. شناگران، معمولا یک یا چند شنا می آموزند.


 


حذف ارسالي ويرايش ارسالي