کارگروه
سیستم های برق T.B.M و تجهیزات حفاری مکانیزه (مهندسی)
معرفی و آشنایی با سیستم های برقی دستگاه حفاری به روش تمام مکانیزه T.B.M و تجهیزات تونلی. تجزیه و تحلیل کارشناسی سیستم ها و تحلیل تخصصی مدارات فرمان و قدرت در تمامی سطوح. توضیحات تخصصی تجهیزات الکترونیکی و کنترل فرکانسی در الکتروموتور های با ولتاژ بالای 1Kv . تحلیل تخصصی مدرات و نحوه عملکرد درایو های کنترل فرکانسی. و بسیاری از مطالب تخصصی دیگر..
 

دسته بندی دستگاه های حفاری مکانیزه

ناصر سروری
8 سال پیش در تاریخ: شنبه, فروردين 13, 1390 23:29


دسته بندی دستگاه های حفاری مکانیزه بیشتر بر اساس تکنیک حفاری یاهمان  طراحی مکانیکی و اصول نحوه حفاری در نوع خاصی از متریال انجام میگیرد.  به زبان ساده تر ، این موضوع که دستگاه در چه نوع زمینی قصد انجام عملیات حفاری را دارد و زمین چه نوع متریال یا مصالحی از نظر سختی و بافت دارد تعیین کننده نوع طراحی دستگاه خواهد بود.


به عنوان مثال:


1- زمین هایی با سنگ یکدست و درجه سختی متعادل در تمامی لایه ها (سنگ خارا)


2- زمین هایی با سنگ لایه ای و درجه سختی نا متعادل در لایه ها (سنگ سخت با لایه های رسی یا آهکی)


3- زمین هایی با بافت سنگ ریزه ای یا شنی همراه با لایه های سنگی (شیست های رسی یا آهکی متخلخل با لایه های سنگی سیلیس دار و سنگ ریزه ای)


4- و زمین هایی با بافت خاکی یا شن ریزه ای متخلخل با بافت های سنگی (خاک یا شن همراه با تکه های سنگی در بافت خاک)


 


برای این چهار نوع بافت متفاوت مصالح، از دو تکنیک متفاوت استفاده شده و دستگاه های متناسب با آن تکنیک طراحی و ساخته شده اند.


تکنیک Hard Rock


تکنیک E.P.B


دستگاه هایی که برای این دو تکنیک طراحی و ساخته شده اند شامل انواع گوناگونی هستند ، اما پر آوازه ترین و پر کاربرد ترین آنها این دو گروه اند:


Gripper T.B.M


Shielded T.B.M


 


در زمین های دسته 1و2 از Gripper T.B.M ها و در دسته 3و4 بیشتر از Shielded T.B.M استفاده می شود.


خود این دو دسته به انواع خاصی دسته بندی می شوند.


Grippe T.B.M به دو گروه Single Gripper و Double Gripper و دسته Shielded T.B.M به دو گروه Single Shield و Double Shieldedدر ادامه به توضیح تفاوت و نحوه عملکرد این گروه از T.B.M ها خواهم پرداخت.سروش آراستهحذف ارسالي ويرايش ارسالي